مقالات دانشگاهی(عمومی)

35

مقاله…در این بخش سعی بر آن شده است که گلچینی از مقالات مورد نیاز دانشجویان عزیز و سایر علاقه مندان به موضوعات مقاله های صنعتی و دانشگاهی تهیه گردد…

مقاله طراحی شاخص های ارزیابی اقتصادی

براي اطمينان از عملكرد بخش بهداشت و حصول به آرمان هاي انساني آن، طراحي شاخص هاي اقتصادي و محاسبه آن از اهميت زيادي برخوردار است. هدف اين پژوهش طراحي شاخص هاي ارزيابي اقتصادي بخش بهداشت است. در اين پژوهش شاخص هاي ارزيابي اقتصادي بر چگونگي تخصيص منابع، فراهم بودن امكانات بهداشتي و درماني ، دسترسي جمعيت هاي هدف به خدمات مورد نياز و توزيع عادلانه منابع با تاكيد بر كارايي منابع تاكيد دارد. نوع پژوهش كاربردي و روش مطالعه آن تطبيقي و به صورت توصيفي است . تحليل و انتخاب شاخص ها براساس نظريات كارشناسان ذيربط با استفاده از تكنيك دلفي انجام شده است .

2 2

مقاله پروژه پیش بینی حالت تعادل برای یک آلیاژ

یک فاز به عنوان بخشی از یک سیستم تعریف می شود که دارای خصوصیات و ترکیب شیمیایی یکنواخت و همگنی بوده و از نظر فیزیکی از دیگر بخشهای سیستم جداشدنی است . اجزای تشکیل دهنده یک سیستم خاص عناصر مختلف یا ترکیب های شیمیایی است که سیستم را بوجود می آورد و ترکیب شیمیایی یک فاز یا یک سیستم را می توان با مشخص کردن مقدار نسبی هر جزء تشکیل دهنده تعیین کرد .

به طور کلی دلیل رخداد یک دگرگونی این است که حالت اولیه یک آلیاژ نسبت به حالت نهایی ناپایدارتر است اما پایداری یک فاز چگونه تعیین می شود ؟ این پرسش به وسیله ترمودینامیک پاسخ داده می شود . برای دگرگونی هایی که در دما و فشار ثابت رخ می دهد پایداری نسبی یک سیستم از انرژی آزاد گیبس G آن سیستم مشخص می شود .

2 3

مقاله خلاقیت در مدیریت

با شتاب روز افزون تحولات و دگرگونیها در دنیای كنونی كه عصر اطلاعات و ارتباطات است و به دلیل بی‌ثباتی و تغییر پذیری و نیز غیر قابل پیش‌بینی بودن این تغییرات ، آنچه كه كشورهای جهان به ویژه كشورهای در حال توسعه را در جهت افزایش بهره وری و پیشرفت و ترقی آنها مدد می رساند ، همانا استفاده از فرصتها در رقابت با سایر كشورهاست و این امر میسر نمی گردد مگر با درایت و خلاقیت مدیران و نیز تاثیر مدیران در پرورش خلاقیت كاركنان كه با كمك یكدیگر در جهت رشد و بالندگی سازمان خود و در نتیجه ، جامعه بكوشند

2 4

مقاله تکنیک های جوشکاری

فهرست مطالب :

فصل اول. 4

عمليات آماده سازي درز جوش در لوله  ها 4

قراري اتصال ( Iie- in ) 53

پاس دوم 53

فصل چهارم 54

پاس هاي پر كن و پاس رو 54

لايه هاي چند تايي. 55

آماده سازي براي پاس ريشه 56

تنظيم شدت جريان. 58

زاويه الكترود 59

جوشكاري پاسهاي مياني ( پاسهاي پر كن ) 60

توقف و شروع مجدد 63

اتصال نهايي. 64

پاس رو 64

الكترودهاي كم هيدروژن. 67

فصل پنجم. 68

جوشكاري  لوله هاي با ضخامت ديواره كم. 68

روش سربالا. 69

روش سرازير. 71


مقاله امنیت در تجارت الکترونیک

منظور از امنيت، حفاظت داده‌ها درمقابل افراد غيرمجاز و خاطى در فرآيند تجارت الکترونيک مى‌باشد اينترنت يک شبکه کاملاً باز است و تا هنگامى که تدابير لازم جهت عدم امکان دسترسى اشخاص غيرمجاز به‌منظور دراختيار قرار گرفتن اطلاعات و مداخله در آنها پيش‌بينى نگردد اطلاعات مى‌تواند مورد دستبرد يا دستکارى قرار گيرد.

2 5

مقاله طراحي C.N.C قابل کنترل با P.C

 با توجه به اتوماسيون صنعتي و سرعت بيش از حد انسان به سوي رفاه گرايي در صنعت امروز اکثر خطوط توليد ونيز کارخانجات صنعتي سیستم‌های خود را مجهز به دستگاه‌های اتوماتيک می‌نمایند تا هم سرعت عمل و هم دقت در کارها افزايش يابد. از اين جمله C.N.C ها رامي توان موردنظر قرار داد. در اين مقاله يک نمونه C.N.C ازنوع مته يابه عبارتي مته اتوماتيک که با P.C قابل کنترل است مورد بررسي قرار می‌گیرد

6 37

مقاله شبکه تبادلات بانکی SWIFT

بي شك معاملات تجاري در سطح بين المللي و داخلي مستلزم رد و بدل شدن سريع و مطلوب مبادلات پولي و بانكي مي باشد. امروزه در تجارب جهاني استفاده از شبكه هاي الكترونيكي براي انجام دادن اين تبادلات رواج فراوان دارد از مؤثرترين و فراگيرترين اين شبكه ها، شبكه SWIFT مي باشند. SWIFT مخفف عبارت زير (Society for Financial Telecommunication Worldwide Interbank) است. اين شبكه تبادلات بانكي را تحت نظام EC انجام درآورده و داراي ويژگيها و محاسن گوناگوني مي باشد. استفاده از شبكه SWIFT در مؤسسات بانكي و مالي در اكثر كشورهاي جهان رواج گسترده اي دارد.


*مقاله عایق کاری و مدیریت مصرف انرژی

با گسترش صنايع در دهه‌های اخير و با توجه به معضل سوخت‌های فسيلي که ذخاير آن رو به پايان می‌باشد. امروزه نگرش صحيح و استفاده بهينه از منابع انرژي و مبحث آن، صنعت گران را برآن داشته تا نگاهي جامع به استفاده از عايق در صنايع مختلف داشته باشند. وجود یارانه‌های انرژي، اهميت عايق و عايق کاري را تا حدودي کم رنگ نموده، ليکن با حذف اين یارانه‌ها، نياز هر چه بيشتر آن نه تنها در صنعت، بلکه در زندگي روزمره به وضوح مشاهده می‌گردد.

6 41

مقاله امنیت در پایگاههای داده ای (سرور)

با گسترش استفاده از تکنولوژي وب و توسعه برنامه‌هايي که براي کارکرد درين بستر توليد ميشوند مباحث مربوط به امنيت پايگاههاي داده اي بعد جديدتري پيدا کرده اند. هر چند از آغاز پيداش پايگاههاي داده همواره امنيت و تامين آن يک دغدغه مهم و پياده سازي مناسب  و کاراي آن يک خصوصيت بنيادي در پايگاههاي داده بوده است اما بهر روي بحث امنيت (Security)همواره در سايه مقولاتي همچون عملکرد مناسب (Functionality) ، کارايي (Performance) و قابليت اطمينان (Reliability) قرار ميگرفت.

2 6

مقاله مبدل مبدل گشتاور نیرو

مبدل گشتاور …

6 38

مقاله راهبرد و مدیریت منابع انسانی

راهبرد منابع انسانی درباره تصمیماتی است كه بر بكارگیری و بهسازی كاركنان و بر روابط موجود بین مدیریت و افراد تحت سرپرستی آنها تأثیر عمده و دیرپاس می‌گذارند .این راهبردد بیان كنند تمایلات بنگاه درباره چگونگی مدیریت آن بر منابع انسانی است .مایلاتی كه اساس طرحها ، پیشرفتها و برنامه های مدیریت تحول را تشكیل می دهند .

مقدمه در صدد تحقق سه هدف زیر است : تحلیل بستر یا محیط داخلی و خارجی در حال تحولی كه جنبه های بر شمرده مدیریت منابه انسانی در دوران آن روی می دهند. 

6 39

مقاله تنظیم کننده اتوماتیک ولتاژ

در اين مقاله ابتدا به شرح ساختمان داخلي ژنراتور سنكرون مي پردازيم و سپس مدل رياضي و مدار معادل آن مطرح مي شود.هر ماشين الكتريكي و الكترونيكي داراي دو قسمت مي باشد، يك قسمت گردنده به نام موتور و ديگري قسمت ساكن، استاتوره و رتور به وسيله يك فاصله هوايي كوچك از يكديگر جدا شده اند. استاتور يك استوانه توخالي است و از مواد فرومغناطيسي ساخته شده است. درون استاتور شيارهاي طولي تعبيه شده است. اين استوانه تو خالي از ورقه هاي نازك به هم چسبنده به وجود مي‌آيد، درون شيارها كلانهايي سيم پيچ قرار مي گيرند و طوري به هم اتصال داده شده اند كه سيم پيچ جداگانه را تشكيل مي دهد. لذا استاتور هم درون شيارهاي خود سيسم پيچ ها را جاي مي دهد و هم براي ميدان مغناطيسي حاصله اي ار رتور يك مسير برگشتي با مقاومت مغناطيسي كم ايجاد مي‌كند.

6 42

مقاله ارزیابی مدیریت کیفیت جامع در سازمان های دولتی

 اين تحقيق  كاربرد مديريت كيفيت جامع را در سازمانهاي بخش دولتي مورد بررسي قرار مي دهد . ارزيابي ويژگيهاي عملي اين سازمانها درباره ده بعد مديريت كيفيت جامع (مثل روابط عرضه كننده و مديريت نيروي كار ) توسط نويسندگان ويا بكار گيري ادبيات دانشگاهي شناسايي و تعريف شده است . از ديدگاه ارزيابي ، مديريت كيفيت جامع براي سازمانهاي بخش دولتي مفيد شاخته شده اما ويژگيهاي خاص عملكرد ، به ويژه نارسايي درك موضوعهاي رضايت مشتري ، احساس رضايت مديران و كاركنان براي كار كردن بر اساس قوانين ونظم ومشاهده اولويتها، و كمبود ميل دروني وانگيزه براي پيشرفت فرايندها ، مداخله مديريت كيفيت جامع را مشكل تر مي سازند . همچنين اشخاص حقيقي و حقوقي مي توانند انگيزه لازم براي پيشرفت را فراهم كرده و همان نقشي را ايفا كنند كه مشتريان در يك موقعيت رقابتي دارا هستند .

6

مقاله سیستم سوخت رسانی

سوخت لازم براي كاربراتور از طريق سيستم سوخت تامين مي گردد و اين سيستم شامل باك بنزين ، تلمبه يا پمپ بنزين و تعدادي صافي بنزين مي باشد . پمپ بنزين ،‌سوخت را با فشار به پياله سوخت كه داراي شناور است مي فرستد و صافي نيز از ورود مواد زايد به سیستم سوخت جلوگیری می نماید…

6 1

مقاله مدیریت ریسک , اثربخشی سازمانها

تحولات عمده در محيط کسب و کار، مثل جهاني شدن کسب و کار و سرعت بالاي تغييرات در فناوري، باعث افزايش رقابت و دشواري مديريت در سازمانها گرديده است. در محيط کسب و کار امروز، مديريت و کارکنان مي بايست توانايي برخورد با روابط دروني و وابستگيهاي مبهم و بغرنج ميان فناوري، داده ها، وظايف، فعاليتها، فرايندها و افراد را دارا باشند. در چنين محيطهاي پيچيده اي سازمانها نيازمند مديراني هستند که اين پيچيدگيهاي ذاتي را در زمان تصميم گيريهاي مهمشان لحاظ و تفکيک كنند. مديريت ريسک مؤثر که بر مبناي يک اصول مفهومي معتبر قرار دارد، بخش مهمي از اين فرايند تصميم گيري را تشکيل مي دهد. در اين مقاله اين اصول بوسيله شناسايي عناصر اصلي ريسک و بررسي چگونگي تأثير بالقوه اين عناصر در موفقيت سازمانها و چگونگي مقابله و مديريت ريسك ها مورد بحث قرار مي گيرد.

6 2

مقاله موتورهای الکتریکی

امروزه موتورهايي كه براي كار با منبع يكفاز طرح مي شوند با انواع مختلف ساخته شده و در منازل ادارات ، كارخانه ها ، كارگاه ها و شركتهاي تجارتي و غيره بطور وسيعي مورد استفاده قرار مي گيرند .

موتورهاي كوچك مخصوصاً با قدرت كسر

اسب بخار كاربرد فراوان دارند بطوريكه پيشرفت محصولات جديد سازندگان سفينه هاي فضائي ، هواپيماها ، ماشينهاي تجارتي ، ماشين هاي ابزار و غيره در سايه طرح موتورهاي با قدرت كسر اسب بخار امكان پذير مي باشد.

در اين مجموعه سعي بر اين شده است كه ساختمان- طرز كار و كاربرد انواع موتورهاي يكفاز تا حد نياز دانشجويان كارداني مورد بررسي قرار گيرد.

6 3

مقاله زنجیره تامین اقلام تولیدی و عرضه ناب

موفقيت و شكست زنجيره عرضه در بازار در نهايت توسط مشتري يا مصرف كنندة ‌نهايي تعيين مي‌شود. رساندن كالاي درست ،در قيمت و زمان مناسب به مصرف كننده ، نه تنها مهمترين عامل براي موفقيت رقابتي است بلكه نقش كليدي در بقاي يك نهاد تجاري دارد. بنابراين، در راستاي برقراري يك استراتژي جديد زنجيره عرضه، رضايت مشتري و شناخت بازار عناصر حياتي و ضروري در اين عرصه هستند. تنها زماني كه محدوديتهاي بازار شناخته شده باشند، يك واحد مي‌تواند به تهيه، استخراج و توسعة استراتژي در جهت پوشش نيازهاي زنجيره عرضه و در واقع مشتري نهايي اقدام كند.

6 4

مقاله روش های تولید چرخ دنده ها

روشهاي مختلفي براي ساخت چرخ دنده وجود دارد كه هركدام داراي معايب و مزايايي هستند و بايد با توجه به نوع چرخدنده ، جنس ، دقت مورد نياز، امكانات موجود و هزينه ساخت بهترين روش را انتخاب كرد.

اساسا چرخ دند ه ها شكل تكامل يافته چر خهاي اصطكاكي هستند كه براي جلوگيري از لغزش و اطمينان ازيكنواختي حركت نسبي، دندانه به آنها اضافه شده است.

6 5

مقاله بهره وری,شاخص های بهره وری,اندازه گیری بهره وری

منابع يک کشور عموماً محدود مي‌باشد بنابراين بهره‌وري بيشتر يک ضرورت براي ارتقاي استاندارد زندگي يک ملت مي‌باشد، بهره‌وري بيشتر موجب رشد اقتصادي و توسعه اجتماعي مي‌شود. با بهبود بهره‌وري شاغلان به دستمزد بيشتر و شرايط کاري مناسب‌تر دست خواهند يافت و درعين حال فرصت‌هاي شغلي بيشتري توليد خواهد شد. بهره‌وري بالاتر از يک‌سو موجب کاهش قيمت‌ها شده، و از سوي ديگر سود سهامداران را افزايش مي‌دهد. به هرحال دريک کشور در حال توسعه‌اي مانند ايران بدون ارتقاي بهره‌وري نمي‌توان مشکل بيکاري را برطرف نمود.

ـ  بهره‌وري جزء: رابطة‌ بين ستاده با يکي از منابع ورودي(نهاده) است. مثلاً بهره‌وري نيروي انساني، بهره‌وري سرمايه و يا بهره‌وري مواد که اصطلاحاً به آن بهره‌وري جزء مي‌گويند.
ـ بهره‌وري کل عوامل: نسبت برون داد خالص است به مجموع نهاده هاي نيروي کار و سرمايه. منظور از برون داد خالص همان ارزش افزوده است.
–  بهره وري کل: نسبت کل برون داد تقسيم بر جمع عوامل درون داد را بهره وري کل گويند.

6 6

مقاله حسابداری مدیریتی

حسابداری مدیریتی همانطور که توسط NAA تشریح می شود، شیوه ای در شناسایی، اندازه گیری، گرد آوری، تحلیل، آماده سازی و ارتباطی با اطلاعات مالی می باشد که مدیریت آن را به منظور برنامه ریزی، برآورد و کنترل یک سازمان به کار می برد. آن استفاده ای مناسب از منابع سازمان را تضمین می نماید. حسابداری مدیریتی، مسئولیت آماده سازی گزارشات مالی را برای گروه های غیر مدیریتی مثل آژانس های قانونی و مقام های مالیاتی، ایجاد می نماید. به طور ساده می توان گفت که حسابداری مدیریتی، حسابداری است برای طرح ریزی، کنترل، فعالیت های تصمیم گیری برای یک سازمان.

6 7

مقاله انعطاف پذیری زنجیره تامین

زنجيره تامين واژه اي كه اكنون بطور مشترك در تمام سازمانها مورد استفاده قرار مي گيرد شامل هر فعاليتي است كه در توليد و تحويل يك محصول يا خدمت نهايي از تامين كننده تامين كننده تا مشتريِ مشتري انجام مي پذيرد. مديريت زنجيره تامين عبارتست است از مديريت عرضه و تقاضا ، منبع يابي مواد خام و قطعات ، توليد و مونتاژ ، انبارداري و رديابي موجودي ، ثبت سفارش و مديريت سفارشات ، توزيع در تمام كانالها و تحويل به مشتري .مديريت زنجيره تامين بعنوان واژه اي جهت تعريف يكپارچگي تمام اين فعاليتها در درون يك فرآيند يكپارچه ظهور يافته است .

6 8

مقاله چرخ دنده ها

 در این مطلب , شما  با  انواع مختلف چرخ دنده هایی که در ابزارهای مکانیکی می‌بینید آشنا می شوید.

این مقاله در خصوص خصوصیات چرخ دنده ها , انواع آن , نحوه کاربرد و ساخت  مربوط می باشد.

6 9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *